KE ZPĚVNÍČKU ...

Zpěvníček si vytisknete na černobílé tiskárně na papíry A5 v pořadí: úvodní strana s obrázkem, obsah (2 strany), písničky (43 stran). Poté doporučujeme navrch - před úvodní stranu - vložit průhlednou fólii a jako poslední stranu vložit barevný karton. Celý zpěvníček svážeme kroužkovou vazbou. Tuto službu poskytují v tiskárnách, kopírovacích centrech apod. (cena kroužku je 8 - 20 Kč, folie či karton v ceně 4 - 16 Kč). Je dobré mít tolik zpěvníčků, kolik rodičů do vaší mimiškolky dochází a ještě nějaké navíc pro případné hosty a pozorovatele. Další kopie nemusíte tisknout (tisk not je náročnější), ale okopírovat. Když si spočítáte náklady na tuto finančně nejnáročnější fázi, uvidíte, že peníze opravdu nejsou v tomto projektu tak důležité. Mnohem důležitější je nadšení, energie, fantazie a posléze pak trpělivost a "velké srdce".
                                  

Abyste zpěvníček mohli otevřít a vytisknout, je třeba mít v počítači nainstalovaný program AcrobatReader. Pokud jej nemáte, instalace je k mání zde. (Kvalita tisku písniček odpovídá záměru, abyste měli možnost kdykoli si potřebné písničky sami vytisknout.)
Pro poslech zvuků a videonahrávek je třeba mít v počítači MediaPlayer nebo nainstalovat QuickTime (kliknutím na podtržené výrazy spustíte příslušný instalační program) .

Možná vám budou připadat některé písničky příliš složité nebo těžké - je to pravda, ale zároveň platí, že v mimiškolce nejde vůbec o perfektní zvládnutí čehokoli. Učení písniček by vám měly usnadnit právě zvukové nahrávky, které ochotně a s precizností sobě vlastní zajistila Pavla Kloudová spolu s dcerami Káťou a Janičkou a s neteřemi Veronikou a Míšou. Nahrávání a zvukové zpracování provedli Richard Vlach a Pavel Balcar v AWR studiu.


KE SCÉNÁŘŮM ...

Scénář výuky ke každému tématu si vytisknete, nejlépe na barevné tiskárně, na papíry A4 (obvykle 3 listy). Jak už bylo napsáno v úvodních informacích, grafika má usnadnit orientaci. Ryze praktickou záležitostí je vložení scénářů do průhledných desek. Pokud nemá nikdo ve vašem dosahu barevnou tiskárnu, poskytují tuto službu taktéž tiskárny, kopírovací centra apod. Protože však ceny za vytištění 1 listu v barvě bývají v různých městech a provozovnách velmi rozdílné, nemůžeme tuto cestu doporučit se zárukou plné spokojenosti. Také je dobré vytisknout vždy k danému tématu list Pomůcky, ale ten už nemusí být nutně v barvě, protože slouží především při výrobě a přípravě pomůcek na lekci. Také přílohy jsou určeny k černobílému tisku - buď pouze pro inspiraci k vlastní tvorbě nebo jako předlohy (které se např. vymalují).

K otevření a vytištění je třeba mít v počítači nainstalovaný program Acrobat Reader. Jeho instalaci si zajistíte zde.
Pozn.: Na celém CD je mnoho obrázků a animovaných obrazů gif. Některé byly vytvořeny vlastními silami, část jich bylo přejato z různých zdrojů. Také u těchto se ze stejných důvodů jako u písniček nezabýváme autorstvím a případnými právy.


K POMŮCKÁM ...

Pomůcky, které vidíte vyfotografované v našich průvodcích tematy, jsou po několika letech fungování mimiškolky dovedené téměř k dokonalosti. Vězte však, že začátky byly velmi skromné a než jsme vyrobili první jednoduché figurky, používali jsme panenky a plyšová zvířátka přinesená z našich domovů. Ve svých lekcích můžete drtivou většinu pomůcek nahradit nebo zhotovit sami s minimálními náklady. Zapojte svou fantazii a střádejte si použité barevné balicí papíry, různé krabičky, zbytky látek a přízí ... Neumíte-li kreslit a malovat sami, obkreslujte, vystřihávejte, zapojte své přátele. Pro dospělé nebo starší děti bývá takováto tvořivá objednávka vítanou výzvou a zábavou. Předkládáme vám pár tipů, jak si poradit v nouzi.

Místo flanelových obrázků můžeme nakreslit potřebné postavičky apod. na školní čtvrtku, kterou pak z druhé strany přebrousíme smirkovým papírem nebo podlepíme proužkem suchého zipu. Na sametovém či flanel. podkladu budou obrázky krásně držet.

Figurky ke ztvárnění příběhů vzniknou snadno z tvrdé roličky od toaletního papíru, kterou buď polepíme barevným papírem nebo pomalujeme barvami. Když se časem opotřebují, nebude vám líto je vyhodit a vytvořit nové.

Noemova archa i Abrahamův příběh je plný zvířátek. Zkuste udělat prohlídku mezi domácími plyšovými a gumovými hračkami, jestli by se našly vhodné zoologické druhy. Případně je možné přehnout karton a zvířátko na něj nakreslit. Vystřižené z dvojité vrstvy (s nepřestřiženým hřbetem) bude i pěkně stát.

Kostičky na mravenčí stavbu můžete rovněž získat za "děkuji", když navštívíte nějakou truhlárnu a poprosíte o dřevěné odřezky - špalíčky. Doma je pro jistotu malinko obrousíte, aby z nich nevyčnívaly třísky.

Postýlka pro nemocnou Tabitu může vzniknout z kartonové krabičky a místo peřinky postačí i kapesník.

A tak dále - jistě vás již napadají různé variace a vylepšení ...


K DĚTEM ...

Pokud máte ve sborečku málo dětí, věřte, že i tehdy se péče o ně vyplatí. Uvidíte, jak se na každou sobotu a svoji mimiškolku těší, a protože mají také svůj "prostor", lépe vydrží v klidu i při kázání. Naší zkušeností je i to, že díky mimiškolce docházejí do shromáždění i přátelé s dětmi.
Věk: jestliže jsou vaše děti spíše ve věku batolat, je vhodnější každé téma opakovat vícekrát, např. i po dobu tří měsíců. Děti pak mívají radost, že se opakuje něco důvěrně známého a rády se zapojují. Poté, co se rozkoukají, si rády berou pomůcky do rukou, plní jednoduché úkoly, někdy s pomocí. (Nezapomínejte, že když chcete dítěti něco vzít z rukou, musíte to "vyměnit" nebo jinak odvést pozornost.) Možná se vám bude zdát, že se děti nezapojují nebo nezpívají, jak byste očekávali. To je chování pro tento věk přirozené, ale v žádném případě to neznamená, že "pasivní", tiché nebo naopak stále pobíhající dítě nic nevnímá. Někdy děti v MMŠ nezpívají a notují si pak někde doma v koutku. Je třeba velké trpělivosti, která se však časem zúročí.
Pro větší děti téma opakujeme kratší dobu, např. šest týdnů nebo jen měsíc. Sami poznáte, kdy vaši posluchači začínají být neklidní, protože už "vše znají". Jako problém se mohou jevit velké věkové rozdíly mezi dětmi ve vašem sboru. I to lze vyřešit. Starší děti můžete zaměstnat jako pomocníky, vymýšlet pro ně další úkoly a doplňky k probíranému tématu a každou sobotu je tak něčím novým překvapit a zaujmout. Také je můžete nechat vždy něco vysvětlit nebo vyrobit, ptejte se na detaily, podněcujte jejich přemýšlení o daném tématu. Nechte je cítit se potřebnými a důležitými.
Rodiče: nenechte rodiče, aby děti nutili k aktivitě a přespříliš je káznili. Požádejte je, aby byli dětem ku pomoci a aby spolu s vámi zpívali, příp. se zapojovali do hry (je-li třeba méně dětí nebo je jejich dítě bázlivější). Buďte trpěliví, pokud rodiče s dětmi docházejí nepravidelně nebo se zpožděním. Doufejte, že pokud je vaše produkce zaujme, budou časem disciplinovanější.
CD mohou využít i přímo samotné děti - mohou si prohlížet obrázky a poslouchat písničky - uvidíte, jak budou nadšené, když uvidí a uslyší to, co znají, případně, jak rychle se naučí novému. A například v době nemoci (a dokonce i tak protivné, jako jsou neštovice - viz foto) je počítač vítaným společníkem.
                                         

K PODMÍNKÁM ...

Nezoufejte a nevzdávejte se, pokud jsou podmínky ve vašem sboru ve všech možných ohledech složité.
Překážkou pro lepší práci s dětmi může objektivně být neexistence vhodného prostoru. Chceme vás povzbudit i k nejednoduchým začátkům a naději do budoucna. Mnohdy se dá s dětmi začít pracovat alespoň někde na chodbičce, v kuchyňce, šatně apod. V tomto případě je samozřejmě vše náročnější na přípravu a organizaci. Ale věříme, že průběh a výsledky práce s dětmi přesvědčí mnohé další o tom, že je to činnost velmi důležitá pro nás pro všechny a je třeba zabývat se vytvořením co nejvhodnějších podmínek pro ni. Vždyť každý rodič jistě velmi stojí o to, aby jeho dítě chodilo do sboru rádo a rádo se také zabývalo i duchovními věcmi. A také pro každé sborové společenství je jistě životně důležité, aby věnovalo péči "svým" dětem; což někdy přináší i nutnost ústupků ze strany dospělých.


K POČÍTAČI ...

Tento CD-ROM lze spustit na počítačích s procesorem PIII /800 a vyšším a je optimalizován pro Windows 2000 nebo XP a rozlišení 800x600.
Vzhledem k použitým postupům by měl fungovat i ve starších verzích v počítačích se základním vybavením CD mechanikou a zvukovou kartou - ovšem, dá se předpokládat, že funkčnost a kvalita některých částí programu může být omezena. Pro kvalitní přehrávání nabízíme instalaci prohlížeče InternetExplorer6 - zde. Protože ale u počítačů není nikdy nic tak, jak předpokládáme, je téměř jisté, že se nějaké nedostaky a problémy objeví.
Pokud byste narazili na nějaké otázky nebo potíže, můžete kontaktovat autora - Vikinu Vlachovou na tel. +420602 288 145 nebo prostřednictvím e-mailu na el. adrese - vlachova@pathfinder.cz
K ovládání programu: u všech tlačítek pro různé volby jsou uvedeny popisky pro snadnější ovládání. Např. v průvodcích tématy si zobrazíte kliknutím na příslušný text obrázky pomůcek a dalším kliknutím je opět zavřete. Rychlý pohyb tam a zpět umožňují jednak tlačítka, jednak šipky, které jsou součástí vašeho prohlížeče. "Klikací", tedy nějakou další možnost otvírající, jsou vždy texty v barvě šedé - u průvodců tématy (protože podtržení nebo barevné odlišení by narušilo grafiku), příp. texty podtržené (jak bývá zvykem) - u písniček a dalších textů, a samozřejmě tlačítka.
Pro tisk a přehrávání písní a videoklipů je možné si potřebné programy kdykoli prostřednictvím příslušného odkazu naistalovat. Vše pro tisk je ve formátu pdf, vyžaduje tedy AcrobatReader. Zvuky a videozáznamy se přehrávají ve QuickTime (je třeba naistalovat QuickTime i příslušnou plugin), ale přehrají se i prostřednictvím např. RealPlayer, MediaPlayer apod., ovšem s deformovanou konsolí. Při instalacích se řiďte pokyny instalačních programů (není třeba doplňovat jakékoli informace a údaje).
Je možné, že vlastníte počítač, který používáte více méně ke psaní popř. k přehrávání zvukových CD. Pak lze očekávat, že i toto CD se bude přehrávat nepěkně, vše se bude velmi dlouho načítat, přehrávání bude nekvalitní a trhané ... V tomto případě nepomohou ani námi dodané nejnovější programy k instalaci a je na místě doporučení počítač upgradovat (nebo se ani nepokoušet přehrávat multimediální CDRomy).
CD mohou využít i přímo samotné děti - mohou si prohlížet obrázky a poslouchat písničky - uvidíte, jak budou nadšené, když uvidí a uslyší to, co znají, případně, jak rychle se naučí novému.


JAK TO VŠECHNO ZAČALO ANEB HISTORIE MIMIŠKOLKY V ČECHÁCH ...

S nápadem a podnětem přišla Jutta Sikorová, rodačka z německého Weingartenu (Württenberg), která se před několika lety s manželem přestěhovala do Čech. Získala pro spolupráci Evu Šubrtovou (obě měly toho času malé děti) a společně začaly připravovat témata, překládat, vyrábět pomůcky. Při přípravě materiálů pro mimiškolku se nechaly inspirovat německými předlohami. Výchozí výukový program byl sestaven mezinárodním pracovním týmem a již zhruba patnáct let je používán v německy mluvících evropských zemích. Celý cyklus lekcí je určen pro věkovou skupinu 4-6 let (třída "A" sobotní školky). Pro českou mimiškolku je přejato schéma vyučovací půlhodiny, některá témata, dobré nápady, vybrané písničky a vše je transponováno pro mladší věkovou kategorii.
Za dnešním úspěchem a velkým ohlasem stojí 5 let trpělivé práce, spousta času, nadšení a elánu obou sester a jejich dalších pomocníků a spolupracovníků. Mimiškolkou v pražském vinohradském sboru prošlo už asi 30 dětí a věřte, že se jim ani nechce z mimiškolky přecházet do "vyšších" tříd. Také sbor je ke svým dětem vnímavý a věnuje velkou podporu tomu, aby mimiškolka a samozřejmě i další oblasti práce s dětmi vzkvétaly.

Chcete-li, můžete zde nahlédnout do zákulisí fotografování pomůcek a natáčení videoklipů.


A CO DÁL? ...

Možná někteří z vás průběžně tápou, hledají a nacházejí různé zdroje materiálů a inspirací pro práci s dětmi. U jiných z vás nebo ve vašich sborech jsou možná některé aktivity, schémata a postupy již časem zažitá a osvědčená a měli byste se tudíž o co podělit s těmi, kteří takové štěstí neměli. My zde předkládáme to, co považujeme za tak dobré, že by bylo škoda nechat si to pro sebe. Chtěli bychom si pomoci navzájem - posbírat cenné zkušenosti, programy, možnosti a dát je dále k dispozici ostatním. Myslíme si, že je mezi námi spoustu nevyužitého potenciálu, tak trochu "zakopaných perel".
Dalším aspektem je to, že ve velkých sborech se sejde obvykle (není to pravidlem) více lidí, kteří mohou přemýšlet, vymýšlet a realizovat různé aktivity. V menších sborech může být toto problém personální i časový, a tak bychom i těmto problémům chtěli čelit alespoň tak, že předložíme připravené (a již prověřené) materiály, nápady a možnosti.
Co tedy dál? V případě zájmu alespoň určité skupiny lidí je možné vytvořit jakousi Burzu nápadů, tipů a zkušeností. My v roli koordinátorů budeme sbírat vaše nápady, informace, ucelené programy a poté je vydáme buď formou bulletinu nebo opět na CD. Vy si budete moci převzít to, co by právě vám vyhovovalo, co vám schází, nebo se jen nechat inspirovat.

Tak tedy kontakt: písemný - KP, P.O.Box 2, Chomutov 3; tel. +420 602 285 145; email - vlachova@pathfinder.cz nebo evasu@atlas.cz

Důležitá poznámka na závěr: tento projekt byl zpracován pod záštitou a s podporou o.s. Klub Pathfinder, Unie CASD a ČS CASD. Děkujeme všem, kteří se podíleli na jeho realizaci s přáním "Ať nám všem slouží" a s vírou v Boží přiznání.